Podstawą diagnostyki stomatologicznej jest rentgen. Dzięki dokładnemu prześwietleniu możliwe jest zdiagnozowanie problemów niewidocznych przy badaniu. Zdjęcie RTG pozwala w pełni określić problem każdego z Pacjentów.

W naszym gabinecie stomatologiczno-protetycznym mamy możliwość wykonania prześwietlenia w trzech odsłonach :
? RTG punktowe
? RTG panoramiczne
? RTG cefalograficzne

Wykonanie zdjęcia oraz wybranie odpowiedniej metody działania jest ustalane z Pacjentem podczas wizyty stomatologicznej.

Zdjęcie punktowe charakteryzuje się możliwie największą rozdzielczością ze wszystkich dostępnych badań na rynku. Przy obecnie wykorzystywanej cyfrowej jakości występują dokładniejsze, nawet o osiem razy, zdjęcia od tradycyjnej metody kliszy rentgenowskich. Prześwietlenie punktowe daje pełen obraz korzeni zęba oraz pozwala na oszacowanie ilości posiadanych przez niego kanałów.

Pozwala ono także na wykrycie próchnicy na powierzchni stycznych, co nie jest możliwe podczas badania stomatologicznego. Zdjęcie punktowe wykorzystywane jest w sytuacjach konieczności ekstrakcji zęba lub w przypadku podjęcia decyzji o leczeniu kanałowym. Do wykonania zdjęcia punktowego nie jest konieczne skierowanie od lekarza stomatologa.

Zdjęcie panoramiczne pozwala na zobaczenie pełnego obrazu uzębienia Pacjenta. Metoda pantomograficzna wykorzystywana jest już w momencie pierwszych wizyt, nawet tych kontrolnych. Przede wszystkim, z tej kategorii zdjęć, korzysta się w sytuacjach kiedy u Pacjenta ma zostać zastosowane leczenie ortodontyczne.

Zdjęcie uwypukla także takie problemy jak : próchnica, zęby nadprogramowe, wady rozwojowe oraz wiele innych. W zdjęciu panoramicznym lekarz stomatologii może zobaczyć pojawiające się komórki nowotworowe. W celu wykonania zdjęcia pantomograficznego konieczne jest skierowanie od lekarza stomatologa.

Prześwietlenie cefalograficzne swoje główne zastosowanie ma w ortodoncji. Wykonywane są w projekcji sztandarowej i służą do wykonania prawidłowej oceny wzrostu kostnego oraz stworzenia specjalistycznych pomiarów. Równie często wykorzystywane jest jako pomiar przed oraz po leczeniu stomatologicznym czy ortodontycznym.

W celu wykonania zdjęcia cefalofraicznego konieczne jest skierowanie od lekarza stomatologa.
Wszelkich informacji dodatkowych udzielimy podczas rozmowy telefonicznej lub drogą e-mailową.